Jak správně vybrat horské kolo

Hledáte kolo, na kterém byste se mohli o víkendu vydat s přáteli či rodinou do přírody, vyrazit na cyklo dovolenou nebo se zúčastnit cyklistických závodů, které snad co nevidět začnou? Jaké kolo je vhodné pro tu či jinou příležitost. Přesně tomuto tématu jsme zasvětili tento článek.
 

DATA | //clanky/2020/vyber_mtb | Cannondale_ride.jpg

Proces výběru toho správného horského kola jsme shrnuli do tří jednoduchých kroků, které vás postupně navedou k modelu, jež nejlépe vystihuje vás životní styl a stane se tak tou nejlepší oporou na cestě za vašimi sportovními ambicemi. Přistupme tedy přímo k těmto krokům.

Krok 1 – VHODNÝ TYP HORSKÉHO KOLA

V první řadě je nutné si objasnit, pro jaký druh jízdy jsou jednotlivé typy horských kol určeny a jaké jsou možnosti jejich využití. Níže si představíme šest základních kategorií.

Sportovní horské kolo

Nabídka sportovně orientovaných horských kol je určena pro rekreační a sportovní jízdu. Mezi těmito modely se hodí vybírat v případě, že cyklistika je jednou z vašich vedlejších aktivit. Tyto modely jsou postaveny na lehkých hliníkových rámech s pohodlnou více vzpřímenou progresivní geometrií, díky které hravě zvládnete celodenní cyklovýlet i jízdu oblíbeným trailem. Kola která zastupují tuto kategorii jsou Cannondale Trail a GT Avalanche.

DATA | //clanky/2020/vyber_mtb | trail.jpg

Edice modelů Trail představuje širokou nabídku pro široké využití

Shrnutí: Jezdím převážně cyklostezky, polní cesty a příležitostně nějaký ten trail.

Sportovní horské kolo vám nabídne: pohodlí pro příležitostnou jízdu, ale zvládne i jízdu technickým trailem.

Závodní horské kolo pevné

Tento druh biků, jak již z názvu vyplývá, je určen pro závodní či výkonnostní využití. V nabídce jej naleznete pod označením F-Si popřípadě Zaskar carbon . Základem všech daných modelů je karbonový rám vybavený mnoha revolučními technologiemi. Dva nejvyšší modely navíc využívají materiál Hi-MOD BallisTec Carbon, díky kterému se hmotnost samotného rámu zastavila na neuvěřitelných 900 g. Další poznávacím znakem této kategorie je vybavení dvanáctirychlostní sadou s jedním převodníkem. Chcete-li se o závodní raketě F-Si dozvědět více, odkážeme vás na náš dřívější příspěvek Zcela nové Cannondale F-Si.

DATA | //clanky/2020/vyber_mtb | F-si.jpg

Limitovaná edice modelu F-Si k 25. výročí značky Cannondale

Shrnutí: Na kole jezdím často a rád se technicky i výkonnostně zlepšuji.

Závodní horské kolo vám nabídne: nízkou hmotnost a vynikající přenos energie.

Závodní XC kolo celoodpružené

Díky pokročilým technologiím dnes celoodpružená horská kola svojí tuhostí a přenosem síly příliš nezaostávají za těmi pevnými. Zvýšená schopnost absorpce nerovnostní díky celistvému systému odpružení navíc posiluje dispozice pro ještě rychlejší agresivní jízdu. Nespornou výhodou je rovněž lepší trakce, kdy obě kola setrvávají více v kontaktu s nerovným terénem, což zejména ve výjezdech v technickém terénu zabraňuje proklouznutí zadního kola na prázdno. Fulla tak oceníte při ještě agresivnějším závodním nasazení. Tato kategorie je zastoupena legendárním modelem Scalpel, který je nabízen v pěti karbonových verzích, se dvěma Hi-MOD rámy, a dvou modelech na rámu z hliníkových slitin.

Čerstvou novinkou je pro rok 2021 přepracovaná verze Scalpel Carbon, která je nabízena v celkem sedmi úrovních včetně dámského modelu Scalpel Carbon Womens 2. Více se o novém modelu Scalpel dozvíte v článku Nový Cannondale Scalpel 2021 - představení a jízdní dojmy. Jeho jízdním vlastnostem je pak zasvědcen příspěvek Test nový Cannondale Scalpel.

DATA | //clanky/2020/novy_scalpel | Scalpel_Beauty_OnBlack_1250.jpg

Nový zcela přepracovaný Cannondale Scalpel Carbon 3

Shrnutí: Mám rád/a rychlou jízdu v náročnějším terénu, kde trávím hodně svého času.

Závodní XC odpružené kolo vám nabídne: vyšší komfort v náročnějším terénu při zachování vynikajících vlastností při stoupání v kopcích.

Horské kolo pro enduro a trail jízdu

Tento typ celoodpružených biků posunuje jízdní hranice ještě dál. Vyšší zdvihy pohybující se mezi 130 mm a 150 mm vpředu i vzadu poberou ještě větší nerovnosti, vystřelí vás výš a prodlouží vaše polety. Oddáváte-li se technickým sjezdům, skokům, ale zároveň se potřebujete vydrápat do vyšších nadmořských výšek, odkud se vaše oblíbené traily vinou, pak je tato kategorie určena právě vám. Vybírat můžete mezi trialovými biky pod označením Habit. Fully s endurovým zaměřením vybavené o něco vyšším zdvihem naleznete v kategorii Jekyll 29. Všechny modely Habit (vyjma Habit 6) a Jekyll 29 jsou standardně vybaveny teleskopickou sedlovkou, která je již pro daný jízdní styl naprostou samozřejmostí.

Kompromisem mezi enduro a XC celoodpruženými biky je model Scalpel SE 1 a SE 2, který se 120 mm zdvihu vpředu i vzadu nabídne více pohodlí a navýšenou porci jízdní agresivity než jeho závodně orientovaný XC bike. Současně si z něj ale ponéchává tuhost a lehkost, což jsou vlastnosti, jež oceníte zejména ve výjezdech. Více se konkrétně o modelu Scalpel SE 1 dočtete v testu navzvaném Cannondale Scalpel SE 1 - XC DNA přetavená do trailového podání.

DATA | //clanky/2020/vyber_mtb | Habit_ride.jpg

Habit Carbon je ztělesněním hravosti a trailové zábavy

Shrnutí: Nejraději jezdím technické traily a užívám si jízd z kopce a skoky.

Enduro a trail kola vám nabídnou: agresivní jízdu z kopce ale stále přívětivou hmotnost i geometrii pro výjezdy.

Pevné horské elektrokolo

Horská elektrokola oproti klasickým horským kolům disponují jednou výraznou předností, a tou je dopomoc. Tu využijete zejména v případě, že se na kole toužíte více kochat nežli se trápit lámáním výkonnostních rekordů. Jiným důvodem může být rovněž i touha posunout své fyzické limity ještě dál. Hardtailovou verzi elektrokol naleznete pod označením Trail NEO ve třech elegantních verzích.

DATA | //clanky/2020/vyber_mtb | Trail_Neo_climb.jpg

Trail NEO pozvedne vaši jízdu na vyšší úroveň

Shrnutí: Rád/a bych navýšil/a výkonnost a snadněji stoupal/a do kopců.

Pevné horské elektrokolo vám nabídne: Stejné vlastnosti jízdy jako klasické pevné kolo s benefitem dopomoci pro rychlejší a snazší jízdu.

Horské celoodpružené elektrokolo

U celoodpružených elektrokol se elektrické dopomoci využívá zejména k vyvezení do vyšších nadmořských výšek z důvodu ušetření vlastních fyzických sil pro následný technický sjezd po trailech. Dopomoc tak pro tyto účely z části supluje lanovku, která je luxusem pouze ve vybraných bikových střediscích. Využití výrazného pohodlí a výkonné dopomoci u elektro-fullů se však meze nekladou. Vybírat zde můžete mezi trailově orientovanými modely Habit NEO nebo o něco výše ve zdvihu postavenými enduro speciály Moterra.

DATA | //clanky/2020/vyber_mtb | Habit_Neo_photoshoot.jpg

Habit Neo je kompaktním balíčkem pro trailovou jízdu

Shrnutí: Na kole si chci užít zábavu bez omezení a maximalizovat svůj čas strávený na trailech.

Horské celoodpružené elektrokolo vám nabídne: Odolnost, zábavu a funkci ‚tažného lana'.

Krok 2 – VOLBA KONKRÉTNÍHO MODELU HORSKÉHO KOLA

Po výběru té správné kategorie horských kol, nastává čas přistoupit k volbě vhodného modelu. V zásadě zde platí rovnice, že potřeba kvalitního vybavení úměrně stoupá spolu s cyklistickými ambicemi. Nezanedbatelným faktorem je rovněž celkový design včetně barevného provedení.

Ve hře jsou tedy osobní možnosti a preference, a tak se v této chvíli zaměříme spíše na několik klíčových voleb, které při výběru dokáží pořádně zamotat hlavu. Současně bychom rádi přidali několik tipů, díky kterým se zaručeně vyhnete později příchozím problémům.

Bezdušový systém vs. duše

V případě výběru horského kola je vhodné zvážit rovněž i přestavbu na bezdušový systém. Ten přináší hned několik výhod. V prvé řadě je možné vozit nižší tlak, který vám přidá na pohodlí. Zároveň se plášť při jízdě lépe odvaluje díky tomu, že o sebe netřou dvě vrstvy materiálu (plášť spolu s duší). Nezanedbatelnou vlastností je také prevence proti defektu pomocí aplikovaného tmelu, který dokáže zacelit defekt do velikosti až 4 mm. Horská kola určená k prodeji tímto systémem sice nejsou vybavena, ale vyšší modely jsou již na bezdušový systém předchystány. U těchto kol nesou jak ráfky, tak i pláště označení TR neboTLR (Tubless Ready), popřípadě UST (Universal Systém Tubeless). S přestavbou na bezdušový systém se v případě zájmu neváhejte obrátit na vašeho nejbližšího prodejce Cannondale.

DATA | //clanky/2020/vyber_mtb | TR_Maxxis_mtb.jpg

Technologie Tubless Ready nabízí ještě lepší jízdní vlastnosti

Tip: Bezdušový systém zlepší jízdní vlastnosti a poskytne prevenci proti defektu. Modely s touto možností doporučujeme všemi deseti.

Jednopřevodník vs. dvojpřevodník

Jasně zřetelným trendem posledních let je nárůst rychlostních stupňů na kazetě, který postupně zredukoval počet převodníků ze tří až na jeden. V současné době jsou jízdní kola nejčastěji osazována dvoj a jednopřevodníky. Jelikož obě varianty nabízejí velmi podobný rozsah převodů, je volba jedné či druhé varianty spíše technickou a fyzickou než psychologickou záležitostí. Výhodou jendopřevodníku je nižší hmotnost osazení, čistější vzhled, snažíš servis a seřízení a provozní jednoduchost při řazení jednou rukou. Jednopřevodníková verze nabízí nepatrně vetší rozestup mezi jednotlivými převody, na což mohou být někteří jezdci citlivější.

Tip: Preferuji čistotu osazení a výraznější krok mezi jednotlivými převody mi nevadí – volím JEDNOPŘEVODNÍK. Jsem spíše rekreačním jezdcem a větší skok mezi převody je mi nepříjemný –DVOJPŘEVODNÍK.

Mechanické vs. hydraulické kotoučové brzdy

Horská kola dnes bývají vybavena mechanickými kotoučovými brzdami pouze z ekonomických důvodů, což s sebou bohužel přináší řadu problémů. Hlavní nevýhodou je skutečnost, že při brždění dochází k pohybu pouze u jedné destičky, která tak tlačí na kotouč a tím jej přiklání k druhé nepohyblivé destičce. Výsledkem často bývá nemožnost vycentrovat kotouč bez toho, aby škrtal. U mechanických kotoučových brzd je navíc třeba spolu s opotřebením brzdových destiček regulovat vůli lanka a brzdný krok. Vlastní dávkování při brždění bývá tuhé a neplynulé. Tímto systémem brzd se naštěstí osazují pouze ty nejlevnější nepříliš odolné modely kol. Hydraulické brzdy tak dnes díky své spolehlivosti, dostupnosti a jednoduchému servisu stojí zcela jasně ve vedení. 

Tip: Doporučujeme hydraulické kotoučové brzdy.

Vidlice Lefty Ocho

O vidlici Lefty již toho bylo napsáno mnoho. Stále se však čas od času objevují různé mýty, které byly mnohokrát vyvráceny. Tato unikátní technologie pružení prošla více jak dvaceti lety vývoje a její poslední verze nese označení Lefty Ocho. Chcete-li se o ní dozvědět více navštivte náš dříve publikovaný článek Nová Lefty Ocho.

DATA | //clanky/2020/vyber_mtb | Lefty_Ocho.jpg

Lefty Ocho je již osmou generací levonohých vidlic

Rozměr 29" vs. 27,5"

V této sekci ještě zbývá osvětlit časté dilema týkající se výběru mezi 27,5“ a 29“ koly. Všeobecně platí, že větší kola lépe jedou. Větší rozměr kol má větší rádius, který umožňuje lépe 'žehlit' malé nerovnosti. Co se týče rozměru zapletených kol, ten se odvíjí od vlastní velikosti rámu. Modely ve velikosti XS jsou standardně osazeny 27,5“ koly. Rozměry zapletených kol u eskových verzí se liší model o modelu a všechny větší velikosti pak disponují devětadvacítkami s výjimkou enduro strojů. Možná stále trochu matoucí vysvětlení, ale podstatou je, že z výběru té správné velikosti jízdního kola vám automaticky vyplyne ten vhodný rozměr zapletených kol.

Tip: Tímto výběrem si není třeba příliš lámat hlavu. Vaše správná velikost kola vás navede k tomu správnému rozměru zapletených kol.

Krok 3 – VOLBA CENOVÉ RELACE HORSKÉHO KOLA

Ve chvíli, kdy se dostáváte k otázce ceny, hodí se pohlížet na pořízení horského kola jako určitou investici do budoucna. Nejde jen o každodenní nákup pečiva, ale přeci jenom si pořizujete parťáka do pohody i nepohody, na kterého se chcete v dalších letech plně spoléhat.

DATA | //clanky/2020/vyber_mtb | Habit_adventure.jpg

Zde platí přímá úměra, kdy se stoupající cennou roste i kvalita a spolehlivost použitých komponentů, aplikovaných technologií a současně klesá hmotnost celé sestavy. Více ambiciózní jezdci volí horská kola vybavená kvalitními a profi jezdci testovanými technologiemi. Jste-li však jen příležitostným uživatelem těchto radovánek, spokojíte se pravděpodobně i s některým ze základních modelů. Na druhou stranu, proč si i příležitostně nedopřát ještě lepších zážitků díky kvalitnímu horskému kolu? Pravdou zůstává, že lepší kolo prostě lépe jede.

Hodí se rovněž podotknout, že spolu s novým kolem získáváte rovněž i další služby, jako je plná záruka, záruční servis, dostupnost náhradních dílů a rychlost reklamačního servisu, ale i například doživotní záruku na rám. Cannondale ji nabízí na základě registrace zakoupeného produktu na stránkách výrobce. A tak pokud máte možnost investovat do vyšší výbavy, věřte, že se vám tento vklad v budoucnu násobně vrátí.

Na samý závěr bychom vám rádi popřáli, ať vám vaše nové horské kolo přináší neutuchající radost a vždy vás úspěšně doveze do vámi vytýčeného cíle.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.