Jak vybrat pedály

Při výběru cyklistických pedálů se budete rozhodovat mezi klasickými a nášlapnými pedály. Klasické pedály navíc můžete opatřit klipsnami. V případě nášlapných pedálů zase budete volit mezi různými systémy pro horská nebo silniční kola. Důležité také bude pohlídat si kompatibilitu pedálu s cyklistickými tretrami.
 
Pokud si nebudete vědět ani potom rady, nezapomeňte, že nejsme jenom e-shop. Rádi vás uvítáme přímo v naší kamenné prodejně, kde vám naši cyklističtí specialisté pomohou s výběrem správného modelu cyklistických pedálů i treter. 

 

Klasické pedály

Jedná se o běžné pedály, které jsou z výroby umístěny na většině zejména levnějších kol. Mohou být plastové nebo kovové.
 
Plastové pedály jsou lehké, ale málo odolné a často praskají. Hodí se snad opravdu jen pro sváteční cyklisty. Další jejich nevýhodou je, že na nich zvláště za vlhka nebo mokra klouže noha.
 
Kovové pedály jsou o něco těžší, ale také odolnější a noha na nich drží lépe. Oproti dalším typům pedálů ovšem nenabízejí spolehlivé spojení nohy s pedálem a zejména při přejezdu terénních nerovností hrozí nechtěné sklouznutí nohy mimo pedál, což může vést k pádu. Nevýhodou oproti nášlapným pedálů je pak také nižší efektivita šlapání.

Klipsny
Efektivitu šlapání lze u klasických pedálů zvýšit přidání takzvaných klipsen, tedy plastového pouzdra na špičku nohy, která se pevně dotáhne řemínkem s přezkou.  
 
Klipsny dobře drží nohu na pedálu a umožňují záběr i při pohybu nohy směrem vzhůru, jejich nevýhodou je však pomalé uvolnění nohy z pedálu. To je totiž možné jen pohybem směrem vzad.  V případě pádu jezdec obvykle nohu nestačí uvolnit a hrozí možnost poranění o kolo. To je nevýhodou klipsen oproti nášlapným pedálům, které se v případě pádu jezdce samy uvolní a jsou tak bezpečnější.

NEATT MTB Alloy cage flat pedals | Alltricks.com

 

Platformové pedály 

Typem klasických pedálů jsou platformy, od nichž se liší větší plochou, na které může jezdec stát. Využívají se zejména pro technicky náročné a sjezdové disciplíny, jako je BMX, enduro,  freeride a downhill. Při nich poskytují jezdci dostatečně velkou opěrnou plochu pro nohu a zároveň umožňují vyrovnat náročný technický manévr rychlým odšlápnutím. Aby na platformě noha dobře držela, bývají pedály opatřeny výstupky, takzvanými piny. U lepších platformových pedálů jsou piny vyměnitelné, takže je lze po opotřebení nahradit.


 PD2USA 100 1024x1024@2x

 
 

Nášlapné pedály

Nášlapné pedály pevně spojují nohu jezdce s pedálem, čímž zajišťují správnou pozici nohy na pedálu, zabraňují nechtěnému sklouznutí nohy mimo pedál a zvyšují efektivitu šlapání, neboť, podobně jako při použití klipsen, umožňují zabírat i při pohybu nohy nahoru.
 
Oproti klipsnám představují bezpečnější řešení, neboť v případě pádu se samy uvolní. Stejně jako s klipsnami je třeba s nášlapnými pedály chvíli trénovat nasedání a zejména sesedání (respektive nacvakávání a vycvakávání se z pedálů), ale jezdec si brzy zvykne a dále to již nepředstavuje žádný problém.
 
Nacvakávání se provádí šlápnutím na upínací mechanismus pedálu, vycvakávání pak pohybem paty směrem od kola.
 
Nášlapný systém sestává z pedálu s čelistmi opatřenými pružinkou, do nichž se zacvakává protikus, takzvaný kufr, přišroubovaný na podrážce cyklistické tretry. Napětí pružinek lze na některých pedálech regulovat, pro začátečníky se doporučuje nastavit napětí menší, aby se bota z pedálu snáze uvolnila.  Kufry jsou vždy součástí balení pedálů a nikoliv treter! Dají se ale také koupit samostatně.
 
Nejznámější jsou v současnosti nášlapné pedály SPD od značky Shimano, ale existují i další systémy nášlapných pedálů například od značek Time, Crankbrothers, Look či Speedplay.

 

Kombinované hybridní pedály

Pokud si nejste jisti, že jsou nášlapné pedály pro vás to pravé, ale přesto byste je chtěli vyzkoušet, můžete zkusit pedály, které jsou z jedné strany klasické, a z druhé mají nášlapný mechanismus. Toto řešení je vhodné i pro jezdce, kteří ne vždy jezdí v tretrách.

Recenze Wellgo SPD WPD-M17C pedály - Heureka.cz

 

Silniční nebo MTB pedály

Při výběru pedálů je nutné si uvědomit, zda chcete nášlapy na silniční nebo horské kolo. Oba typy se od sebe totiž výrazně liší. Silniční nášlapné pedály poskytují větší opěrnou plochu pro přenos síly do pedálů a obvykle mají tří- a čtyřšroubové spojení boty s kufrem. Pedály pro horskou cyklistiku (MTB) jsou subtilnější a využívají dvoušroubové spojení tretry a s kufrem.

 

 

tretry

 

Kompatibilita s tretrami

Existuje celá řada systémů nášlapných pedálů od různých výrobců. Tyto systémy nejsou zejména v případě silničních pedálů vzájemně kompatibilní, takže je důležité se při nákupu přesvědčit, že systém pedálu odpovídá systému treter. Kufry jsou vždy součástí balení pedálů. O vhodné volbě cyklistických treter se můžete poradit v článku jak vybrat cyklistické tretry

 

Hmotnost a odolnost pedálů

Pedály se samozřejmě liší také kvalitativně, což znamená především kvalitou použitých materiálů. Tento rozdíl se pak projevuje také na ceně. Čím dražší pedály, tím jsou z kvalitnějších materiálů a nabízejí tak nižší hmotnost a větší odolnost. Vlastní funkčnost pedálů se přitom prakticky neliší. 
 
Záleží tedy na každém jezdci, aby si zhodnotil, jaké zátěži své pedály vystavuje a jakou tedy požaduje odolnost, případně jak mu záleží na rozdílu několika gramů hmotnosti pedálů.
 
Pokud si nejste jisti správným výběrem cyklistických pedálů, rádi vás uvítáme v naší prodejně KOLAGO s.r.o. , kde vám naši odborní prodejci pomohou a poradí. 

 
×

Splátková kalkulačka ESSOX

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.