Jak namazat jízdní kolo

Čím mazat řetěz jízdního kola a ostatní komponenty

nový sram eagle čím mazat řetěz

 

 

 

Tichý a plynulý chod řetězu

Řetěz je komponentem, který je ze všech ostatních mechanických částí kola vystaven nečistotám ze všeho nejvíce. Zároveň se jedná i o tu nejpoužívanější a tudíž nejrychleji opotřebovanou část jízdního kola. Zejména z těchto důvodů si zaslouží náš neustálý ale současně citlivý přístup. Čím mazat řetěz, v jaké formě a jak často? Na to si odpovíme na následujících řádcích.

Základní pravidla mazání řetězu

Jedním ze základních pravidel, které ale bývá nejčastěji opomíjeno, je to, že by se řetěz měl mazat ideálně večer před vyjížďkou. Ne po ránu pár minut před tím než vyrazíte do akce. Necháte-li jej působit přes noc, má olej možnost se plně vstřebat i do vnitřních částí jednotlivých článků, což napomáhá prodloužení mazacích intervalů, ale rovněž se tím zvyšuje životnost samotného řetězu.

Čím mazat řetěz jízdního kola

Mazat bychom měli řetěz čistý, zbavený alespoň hrubých nečistot. Ideální je nanést na každý článek jednu až dvě kapky, či pomocí spreje vytvořit lehký film, ten nechat působit přes noc a ráno čistým hadrem setřít zbytky zaschlého maziva s povrchu.

V pravidelných periodách a v případě potřeby je nutné řetěz důkladně vyčistit pomocí pračky na řetěz a vhodného čisticího prostředku. K běžné očistě postačí univerzální prostředek Finish line bike wash. Pro důsledné očištění použijte Finish line citrus degreser.

Jaké mazivo na řetěz použít

Maziva na řetěz jsou obvykle nabízena, dle jízdních podmínek, v několika variantách. Jinak tomu není ani v případě ostříleného výrobce Finish Line. Čím tedy mazat řetěz za různých podmínek?

 

FINISH LINE teflon plus dry

Finish Line 118ml - Summit Bikes

 

Olej Finish Line Teflon Plus Dry je univerzální mazivo do terénu i na silnici. Hodí se však spíš do suchých podmínek.

Díky nízké viskozitě snadno proniká i do špatně přístupných míst, kde zasychá a vytváří kluzký film. Teflon Plus skvěle odolává tlaku a smytí a přitom na sebe nelepí nečistoty. Je vhodný i pro čepy přehazovaček a do bowdenů.

Balení je ve spreji a kapátku 60 popř. 120ml.

Finish Line - DRY Teflon® Plus Lube

 

 

finish line cross country

Cross Country je odolné mazivo určené do extrémních podmínek.

Díky složení ze syntetických olejů s vysokou viskozitou, speciálních polymerů a látek proti opotřebení dokáže skvěle fungovat nejen v blátě, ale i za silného deště nebo při častých průjezdech brody.

Cross Country používejte také na dlouhých vyjížďkách, kde zaručeně neseschne ani po více než pěti hodinách jízdy. Cross Country je mazivo vhodné na řetěz, čepy měničů a rolničky v přehazovačce. Pro svoji vysokou viskozitu se nehodí do bowdenů.

Balení je ve spreji a kapátku 60 popř. 120ml.

 

Finish Line - WET Cross Country Lube

 

finish line wax

Finish Line KryTech je skvělou volbou pro cyklisty, kteří vyžadují naprosto čistý řetěz. Mazivo na bázi vosku pronikne v tekutém stavu do čepů řetězu, zaschne a vytvoří na povrchu kluzký Krytox od firmy DuPont.

Obsahuje DuPont Krytox a M2 molybdenum prodlužující účinek a snižující koeficient tření. Speciální vosky zaručují maximum čistoty díky suchému povrchu a schopnosti zbavovat se nečistot. Mazivo Krytech je zapotřebí aplikovat častěji než ostatní maziva značky Finish Line, řetěz ale není nutné mýt.

Balení je pouze v kapátku 60 a 120ml.

 

Finish Line - Bicycle Lubricants and Care Products - WAX Lube

Výběr vhodného balení

Co se týče vhodné formy daného maziva, volba je čistě na vás. Výhodou oleje na řetěz ve spreji je hlubší aplikace do jednotlivých článků řetězu. Je třeba však dát pozor na nechtěné potřísnění ostatních komponentů, zejména pak brzdových kotoučů a třmene. Kapátko nabízí jednoduchou a přímou aplikaci. Vyžaduje však rozetření a následné setření přebytečného maziva. Menší balení ve spreji pak oceníte v případě, kdy se hodí mít olej na řetěz po ruce i během jízdy.

Čím a jak mazat řetěz – stručně v bodech

Nezapomínejte ani na ostatní komponenty

Řetěz je bezesporu komponentou, která, co se týče údržby, vyžaduje nejvíce naší pozornosti. Jsou tu ale i další neméně důležité pohyblivé části jízdního kola. Čím tedy mazat ostatní komponenty?

Krom řetězů se olej FINISH LINE teflon plus dry díky své konzistenci hodí i pro běžné domazávání dalších pohyblivých dílů jako jsou lanka a bowdeny, čepy přehazovačky či přesmykače.

Nezapomínejte ani na ostatní komponenty

FINISH LINE pedal cleat lubricant

 

Nášlapné pedály a kufry potřebují pravidelnou péči. Přípravek Pedal & Cleat Lubricant obsahuje DuPont Teflon, který na povrchu vytváří velmi kluzký film, a přitom nelepí nečistoty.

Odstraní nepříjemné vrzání, usnadní nacvaknutí do pedálů a prodlouží i jejich životnost.

Vhodné na všechny druhy MTB a silničních pedálů, schváleno značkou Speedplay.

Baleno ve spreji 150ml.

 Finish Line Pedal and Cleat Dry Film Lubricant Aerosol, 5-Ounce: Buy Online  at Best Price in UAE - Amazon.ae

 

FINISH LINE teflon grease

Syntetická vazelína, Teflonem posílené složení. Tato velmi kluzká vazelína je určena pro ložiska a konusy, spojení sedlovky a rámu nebo na kluzná pouzdra čepů odpružených rámů. Obsahuje DuPont™ Teflon™ a vodu odpuzující polymery. Zabraňuje opotřebení a deformaci dílů. Je vhodná pro namáhané hlavové a středové složení. Speciální zahušťovadlo Finish Line zabraňuje oddělení oleje i při úplném ponoření do vody. Výjimečná výdrž syntetických olejů umožní používání v nejnáročnějších podmínkách. Praktické dílenské balení v široké dóze se šroubovacím víčkem.

 

Finish Line Teflon Grease For Road / MTB Mountain Bike | eBay

FINISH LINE ceramic grease

Ceramic Grease přináší tu nejkvalitnejší možnou péči o ložiska. Vazelína obsahuje keramické částice, syntetické oleje a fluoropolymery. Zajišťuje optimální chod středových os, ložisek hlavových složení nebo ložisek Mazivo Finish Line Ceramic Grease.

Balení je v tubě 60g.

05F332EC 89EC 4F4D 8938 EEAD77650D41

 

Péče o karbonové komponenty

Na carbonové díly je vhodné požít carbon pastu. Obrovskou výhodou je zvýšení tření mezi jednotlivými díly a tím pádem není nutné dotahovat komponenty na tak velké momenty. Tím se výrazně snižuje riziko poškození jednotlivých carbonových vláken.

 

Tato vychytávka by měla být nedílnou součástí i každé domácí dílny.

FINISH LINE Fiber grip

Fiber Grip ™ je speciálně navržen tak, aby vytvořil tření a snížil prokluz mezi upnutými povrchy z uhlíkových vláken. Fiber Grip eliminuje potřebu příliš utáhnout svorky pro dosažení bezpečného spojení. Nadměrné utažení může způsobit poškození a opotřebení částí z uhlíkových vláken. Produkt v tenké vrstvě naneste na upínací oblasti řidítek, sedlovek a  dalších namáhaných částí. Testováno a schváleno předními výrobci komponentů z uhlíkových vláken.

Balení 50g gelu.

Kdo maže, ten jede

Dostatečná a pravidelná údržba mechanických částí vašeho jízdního kola výrazně prodlužuje životnost jednotlivých komponentů a zajišťuje jejich plynulý chod a spolehlivost. Z toho důvodu není vhodné čekat do chvíle, kdy vaše kolo prosí o údržbu prostřednictvím zvuků a omezené pohyblivosti mechanických částí. Myslete tedy na příhodnou prevenci a dopřejte svému kolu pravidelný servis a péči.

Čím mazat řetěz a komponentyyyyy

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.